Autor Wątek: Joga dla Duszy  (Przeczytany 1474 razy)

Niranjani

 • EKSPERT na FORUM
 • Full Member
 • ******
 • Wiadomości: 117
  • Zobacz profil
Joga dla Duszy
« dnia: Sierpień 12, 2013, 04:57:53 pm »
Joga dla Duszy

Przeciętnemu człowiekowi joga kojarzy się z Indiami oraz ćwiczeniami fizycznymi wykonywanymi dla kondycji i zdrowia.
Tym czasem prawdziwa joga zajmuje się procesami zachodzącymi pomiędzy ciałem, umysłem i duszą. Joga to filozofia życia, której główną zasadą jest „ahimsa”, czyli nie krzywdzenie żadnej żywej istoty oraz życie w harmonii, czyli w jedności z Bogiem.
Głównym znaczeniem słowa joga jest „zjednoczenie”.
Jak wiadomo kiedy cierpi i choruje dusza, to prędzej czy później zachoruje ciało.
Celem jogi jest pozbycie się cierpienia poprzez rozpoznanie natury rzeczywistości i dzięki temu osiągnięcie stanu wiecznej szczęśliwości „anandy”.
Zależnie od tradycji stan ten nazywany jest oświeceniem, wyzwoleniem, zbawieniem, przebudzeniem, całkowitą realizacją, …

Istnieje cztery główne rodzaje jogi:
Karma Joga – joga bezinteresownego działania - bezinteresowne służenie Bogu i ludziom;
Jnana (czyt. Dżnana) Joga – joga wiedzy i mądrości – poznanie Boga poprzez wiedzę, poszukiwanie prawdy na planie filozoficznym;
Bhakti(czyt.Bakti) Joga – Joga Boskiej Miłości – rozwinięcia miłosnego związku z Bogiem, który budzi poczucie jedności z całym stworzeniem - oddanie całego życia Bogu i zgoda na wszystko co nas spotyka, jako Wolę Boga (praktyka dziewięciu form bhakti);
Ashtanga (czyt. Asztanga) – Osiągnięcie  zjednoczenia z Bogiem poprzez doskonalenie duszy, ciała, umysłu, intelektu za pomocą praktyk duchowych - ćwiczeń. Z tej Jogi wywodzi się np. Hatha Joga

Poprzez okres istnienia człowieka na Ziemi powstało dziesiątki szkół jogi, w których to elementy tych czterech głównych nurtów często łączą się ze sobą i przenikają.
Do najważniejszych elementów Jogi należy medytacja .
W składową część różnych praktyk medytacyjnych jogi wchodzą takie techniki jak : asany –  ćwiczenia fizyczne(wzmacniają zdrowie, usuwają blokady, regenerują ciało) mudry – gesty i pozycje palców lub ciała ( równoważą przepływ energii w ciele odpowiednio ją ukierunkowując), pranajamy – techniki oddechowe (oczyszczają ciało, układ energetyczny, uspokajają umysł i emocje) mantry- ciągłe i rytmiczne powtarzanie  świętych sylab (wprowadza w stan  wysokiej wibracji energetycznej, wpływa na uspokojenie umysłu) 
medytacje – stany wyciszenia i spoczynku umysłu.

Jak wiadomo stres to teraz choroba cywilizacyjna. Szybkie tempo życia, szaleńcza pogoń za dobrami materialnymi, hałas, zanieczyszczenia środowiska zbierają  ogromne „żniwo”. W niesamowitym tempie wzrasta skala chorób, samobójstw oraz chorób psychicznych na świecie. Medycyna konwencjonalna bardzo często „rozkłada ręce”. Coraz więcej ludzi poszukuje spokoju i wyzwolenia z takiej rzeczywistości. Pomimo „nagonki” pewnych środowisk, która wywołana jest lękiem lub złą  znajomością tematu nauki technik medytacyjnych  oraz nauki mistrzów Dalekiego Wschodu zdobywają coraz większe i większe zainteresowanie w Europie i na całym Świecie.
Dlaczego?
Ponieważ to działa!


pozdrawiam wszystkich joginów  <3

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2016, 06:50:09 pm wysłana przez Niranjani »

Forum ezoteryczne

Joga dla Duszy
« dnia: Sierpień 12, 2013, 04:57:53 pm »

Mateusz

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 36
  • Zobacz profil
Odp: Joga dla Duszy
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 14, 2013, 03:42:13 pm »
Temat bardzo interesujący, szczególnie zwróciłem uwagę na rodzaje Jogi. Nigdy zbyt wiele na ich temat nie czytałem, a coś czuję, że teraz będę zmuszony poszukać o tym artykuły. Przez czystą ciekawość (:

Borton

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 27
  • Zobacz profil
Odp: Joga dla Duszy
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2016, 07:21:53 pm »
takie podejście jest bardzo rzadko spotykane, przynajmniej w takich kręgach, w jakich ja uprawiam jogę. To znaczy po prostu osoby, z którymi jha najczęściej ćwiczę raczej traktują to jak rozrywkę.